Historie klubu
Jak to začalo v Kopistech
Kopisty, to byla zemědělská obec, kde teprve v druhé polovině 19. století se někteří obyvatelé začali živit kopáním uhlí. V německém severu tvořili Kopisty dosti silnou českou sílu. Jednou z forem češství bylo i založení sportovního klubu v roce 1919. Klub, který nesl zkratku SK Kopisty byl založen v dubnu a do jeho čela se postavil místní učitel Zíma. Naproti obecné škole bylo vybudováno první hřiště „U Kovandů“. Byly zhotoveny také první dresy – bílé košile s červeným límcem, červenými manžetami a k tomu černé trenýrky. Po ustavení klubu byl také hned sjednán první zápas se Sportovním klubem Most, který měl v té době za sebou již deset let působení. Svůj první zápas kopistští prohráli 0:16.Druhý zápas se sportovním klubem Souš, který byl založen také v roce 1919, již ale Kopisty vyhráli 10:0. Není na škodu si připomenout jména.
Jejich první sestavy : Scheithauer, Antonín Vopat, Reš, Froula, Sting, Kratochvíl, Kolář, Boušek, Pokorný, Komárek, Pešek a Novák.
Ihned po založení měl klub tolik zájemců, že bylo nutné utvořit další mužstvo, tzv. „zájezdovou jedenáctku“. V té hráli záložníci Bárta, Brém, Boušek, Pokorný, K.Komárek, V.Kolář, Maleček, E.Rédl, E.Zikán, V.Polan, Encl, F.Vimr, F.Veselý. Celkem bylo v klubu přes 100 sportovců, a to i přesto, že člen platil ročně 36 Kč poplatek, a to buď najednou, nebo ve čtyřech splátkách. Kopisty s osadami Růžodol, Pařidla a Konobrž měly necelých 10 000 obyvatel.
První rok po založení sportovního klubu v Kopistech hráli pouze přátelská utkání, vzhledem k rozehraným soutěžím v župě. Do soutěže se mužstvo zařadilo až v roce 1920, kdy sehrálo vyzývací utkání s Čechií Louny. Obě vyzývací utkání skončila remízou a tím se mužstvo Kopist zařadilo do 1.třídy Severozápadočeské župy se sídlem v Mostě.
Do severozápadočeské župy patřily oddíly: SK Louny, Čechie Louny, SK Souš, SK Most, Sparta Záluží, SK Dolní Jiřetín, Hvězda Trnovany, Český lev Neštěmice, SK Hostomice, Čechoslovan Košťany, SK Bílina, SK Kopisty, Slovan Duchcov, Viktorie Ledvice, Viktorie Lom.
Podívejme se, jaké stanovy měl Sportovní klub v Kopistech.
Podle §1 čteme:
„Klub má název SPORTOVNÍ KLUB KOPISTY v Kopistech, barva klubu je červená, bílá a modrá, znak klubu je červené pole, bílá obruba a modrá kladívka ve středu. Účelem spolku jest šířiti vzdělání a opatřiti lidu ušlechtilou zábavu, zejména pak pěstovati sport neomezeně ve všech odvětvích. Sídlem spolku jsou Kopisty. Jednací řeč je česká.
§2. Účelu toho dosahuje spolek:
- přijímáním příspěvků a darů k účelu v §1 naznačenému
- pěstováním ušlechtilé zábavy a pořádáním poučných přednášek
- pořádáním společných cvičení a přednášek
- pořádáním odborných přednášek a veřejných závodů
- udržováním přátelských styků, směřujících k pěstění a rozšíření sportu s oprávněním vybírání vstupného.
Z dalších si připomeňme odstavec 3 §11: „Vyloučiti může výbor člena, dopustil-li se tento skutku, který jej v očích sportovců činí opovrženíhodným, aneb provinil-li se úmyslně a hrubě proti cti a zájmu spolku.
Střídavé úspěchy
Od roku 1920 do roku 1934, než se Kopisty staly vítězem 1.třídy Severozápadočeské župy, jednou sestoupilo do nižší soutěže. Stalo se to v ročníku 1929-1930. Ihned v ročníku následujícím však opět postoupily do 1.třídy. V té době nemělo mužstvo ještě trenéra a všechny práce na hřišti i mimo ně si hráči obstarávali sami. Byli proto v určité nevýhodě oproti jiným klubům, například v Mostě. To se projevovalo nejen na hřišti, ale i v tehdejších komentářích místních novin. První zmínku o kopistské kopané nacházíme v novinách Stráž severu ze 17. Listopadu 1926. Tehdy SK Kopisty poráží na hřišti soupeře SK Most. V komentáři čteme:
„SK Most – SK Kopisty 2:3 (1:3). – Nazvali bychom nedělní zápas překvapením, přesto, že Most hrál se záložní řadou, která na hřišti prostě neexistovala a více toho pokazila, než zachránila, kdyby se byl zápas sehrál za jiných okolností. Takto to však byl zápas se svými rozervanými fázemi spíše jakousi ukázkou, jak fotbal vypadat nemá. Stěžejní nepěkná vlastnost, totiž úžasná a v srdci zakořeněná vášeň pro klubovou rivalitu, slavila v neděli zásluhou jisté části kopistského publika pravé triumfy a vyvrcholila místy ve fanatismus. . . .
Doufáme, že se alespoň ti rozvážnější a seriózní lidé z Kopist postarají o nápravu a pevně věříme, že k takovým věcem vícekrát nedojde, neboť by pak mohly míti následky daleko nepříjemnější a mohly by dokonce vést až k přerušení sportovních styků . . . .
Dál komentář hovoří o nedobré hře hráčů Mostu a opět kousek dál: „. . . A Kopisty? Hrály s vervou, jak tomu obyčejně bývá při zápasech se silnějším soupeřem . . .“-
A kus dále opět: „. . . Třeba neradi, musíme konstatovat, že toho jejich hráči více namluvili, než nahráli, vyznačovali se nemístným protestováním proti soudci, který k nim byl podle našeho názoru ještě shovívavým. Sportovní nekázeň vyvrcholila ve druhém poločase, když si jeden z jejich hráčů dovolil napadnou soudce, který jej napomínal. Následky se také záhy dostavily, neboť soudce byl nucen vyloučit jejich tři hráče pro tvrdou hru.“
O rok později je možno v mosteckých novinách Stráž na severu číst o Kopistech častěji. Například 25.května 1927: SK Slovan Duchcov – SK Kopisty 4:3 (0:0). – Slovan se vzchopil teprve po half timu, kdy Kopisty již vedly 0:2.
18. června 1927: SK Kopisty – SK Slavie Ústí 4:1 (3:1). SK Kopisty hostil na svém hřišti Slavii Ústí, kterou lehce porazil ve fair hraném zápasu. Jedinou branku Slávie dobývá pravé křídlo na počátku hry. Kopisty nedeprimovány úspěchem Slávie útočí, vynucují si částečnou převahu, vyjádřenou do konce prvého poločasu třemi brankami. Ve druhé půli, ač mužstvo Kopist má naprostou převahu, nedovede tuto vyjádřit pro střeleckou smůlu svého útoku a docilují pouze jedinou branku. Branky za Kopisty vstřelil Nalezinek 3 a Bartoš 1.
SK Kopisty I.dorost – SK Dolní Litvínov dorost 3:0. – Hráno jako předzápas.
SK Kopisty záj.XI. – SK Sparta Záluží 1A 0:1. Cenný úspěch zájezdové jedenáctky Kopist, která předvedla krásnou hru a prohrála zápas vlastní brankou ke konci zápasu.
25. června 1927: SK Most I. Dorost – SK Kopisty I. Dorost 2:2.
SK Kopisty záj. XI. – SK Souš záj. XI. 6:2 - Zájezdová XI. Kopist poráží svého soupeře lepší hrou celého mužstva.
7. dubna 1928: SK Kopisty – SK Čechie Louny 4:3 (2:2). – Zápas hrán na hřišti v Kopistech. Hosté docilují již v páté minutě gólu. Hra oboustranně vedena v rušném tempu. Domácí vyrovnávají jedenáctimetrovkou za faul hráče. Čechie se dostane opět do vedení, ale jen na krátkou dobu, neboť levé křídlo domácích vyrovnává. Po poločase útočí opět hosté a docilují třetí branky a opětovného vedení, což bylo domácím vzpruhou a nadšenou hrou vyrovnávají a ke konci se podaří domácím vstřelit čtvrtou branku a tím si zajistit vedení.
Z novin se také dozvídáme, jaké poplatky se platily v roce 1928 za přestupy hráčů: Uvnitř župy 10 Kč, mezižupní 20 Kč.
Potud noviny z období, kdy Kopisty hrály se střídavým úspěchem v 1.třídě župy.
V roce 1929 vybudovali Kopistští nové hřiště na cestě do Konobrže, na kterém se hrálo do roku 1932. Potom vybudovali třetí hřiště u železniční zastávky, které, s přestávkou v letech 1939 – 1945 , kdy bylo zničeno fašisty, bylo až do roku 1959.
O Kopistech a kopistské kopané ve dvacátých letech se šířily pověsti daleko za hranice tehdejších okresů. Vždyť kopanou žila celá obec. Tisícové návštěvy místních fanoušků nebyly žádnou vzácností a když přišlo také několik odvážlivců přespolních, byla atmosféra taková, jakou bychom si přáli při divizích nebo ligových zápasech. Povzbuzování a skandování nebralo konce a kopistští dovedli vytvořit atmosféru i při zápasech venku. Na návsi dlouhou dobu dopředu vždy oznamoval plakát, že … v neděli ve 12 hodin je sraz a odchází se do Duchcova, Lomu, Bíliny nebo i vzdálenějších míst. V určenou hodinu se na návsi sešlo mnoho fanoušků a fanynek, nesměla chybět harmonika, někdo přinesl buben a celý průvod, v čele s fotbalisty, kráčel za sborového zpěvu k zápasu.
O tom že se při pochodu rozebírala taktika a určovala taktika domácích, mužstvo posilovalo v sebevědomí, se ani zmiňovat nemusíme. Na hřiště nastoupilo mužstvo příjemně rozehřáté několikakilometrovým pochodem i atmosférou. Horší to bylo ale při návratu, když mužstvo prohrálo. Fanouškové se zlobili, vytýkali chyby, ale již se těšili na příští neděli, kdy se hrálo doma „a tam jim ukážeme…“
Slavné období Sportovního klubu Kopisty
V roce 1934 vyhrály Kopisty I. třídu Severozápadočeské župy a postoupily do divize českého venkova. Svoji zásluhu na tom měl bezesporu tehdejší předseda Sportovního klubu v Kopistech Jiří Raděj, obětavý funkcionář zapálený sportem, který se v roce 1934 stal předsedou Severozápadočeské župy a členem Ústředí československého fotbalového svazu. Co o Jiřím Radějovi hovoří dochované anály i starší sportovci, kteří předsedu pamatují:
„Jiří Raděj žil pro sport a veškerý svůj volný čas věnoval sjednocení pracujících hornického kraje. Pod jeho vedením vyrostl v kopistech pěkný stadion. Jako předseda župy pracoval pro horníky, prosazoval typ sportovce jako vzor člověka. Proto se také po jeho přejmenovala severozápadočeská župa na Radějovu župu.
V té době také Kopisty zásobovaly celou župu dobrými rozhodčími. Mezi nimi byl František Maleček, který byl předsedou sekce rozhodčích, členy byli Karel Bárta, J.Veverka, J.Klimpl, K.Topinka, J.Ptáček.
SK Kopisty si dobře vedly i v divizních utkáních, když se v roce 1934 probojovaly do nedávno vzniklé divize českého venkova. V té době se ale již ukazovaly potíže v této divizi, zejména komunikační. Vzdálenost mezi jednotlivými kluby byla mnohdy neúnosně obrovská. Například mezi Č. Budějovicemi a Hradcem Králové byly příliš velké na možnosti tehdejší dopravy. Objevovaly se tedy již hlasy, zda by nebylo možné tuto soutěž rozdělit na západní a východní. Přesto se divize českého venkova udržela a hned v I. ročníku si Kopisty nevedly špatně. Skončily po podzimu na 8.místě s 9 body.Divizní podzim vyhrál exligový Náchod s 20 body před SK Českými Budějovicemi. Na dalších místech skončily Mladoboleslavský SK, SK Rakovník, SK Dvůr Králové, Petřín Plzeň, SK Hradec Králové, SK Kopisty, SK Rokycany, SK Hořovice, SK Pardubice a na posledním místě Olympia Plzeň.
Konečná tabulka ročníku 1934-1935:
1. SK Náchod 18 2 2 70:30 38
2. SK České Budějovice 15 5 2 67:27 24 < xml:namespace prefix = o />
3. SK Dvůr Králové 10 3 9 56:46 23
4. SK Hradec Králové 9 5 8 44:39 23
5. Mladoboleslavský SK 9 3 10 43:41 21
6. SK Kopisty 9 3 10 43:60 21
Na dalších místech skončily Petřín Plzeň, SK Rakovník, SK Pardubice, SK Rokycany, Olympia Plzeň a SK Hořovice.
Největší slávu získávaly Kopisty, když porážely německé divizní kluby, protože sport a kopaná českých klubů měly v té době zřetelné národnostní poslání. Sportem bojovali čeští sportovci proti stále se vzmáhajícímu německému útlaku. Proto s takovým nadšením píší v únoru 1936 české noviny: „Skvělé vítězství – SK Kopisty –DSF Komotau 8:0“ a v podtitulku : „Katastrofální porážka chomutovských divizionářů na vlastním hřišti. SK Kopisty ve formě.“
„V zahajovacím fotbalovém utkání letošní sezóny připravili hráči divizního týmu SK Kopisty svým příznivcům a celé české veřejnosti velké překvapení. V přátelském utkání s výborným německým divizním DFK Komotau nastříleli osm branek. Vítězství nutno zvláště zvýraznit, protože bylo docíleno proti soupeři velkých kvalit, a to na jeho hřišti, což samo o sobě je neklamným důkazem o velké kondici mužstva SK Kopisty.
K prvému zápasu nastupovaly Kopisty v sestavě: Reš, Halda, Korecký, Šlégr, Šmídl, Butka, Anderle, Hlubocký, Milec, Klein, Ohnheiser, tedy bez Buriánka, Sacheta, a Rydvala. Naproti tomu domácí mužstvo postrádalo pouze dva hráče.“
V referátu se dočítáme o krásné hře Kopist: „Veškeré akce byly vedeny přesně a rychle. Každý hráč splnil úkol v zápase svěřený. Brankář Reš kryl vše. Obránci Halda a Korecký byli těžko k oklamání. Záložní řada Šlégr, Šmídl, Butka je hlavním pilířem mužstva. Zvláště pak pěkná hra Šmídlova zasluhuje ocenění. V útoku nad průměr vynikl Hlubocký…“
V Kopistech se příští neděli hrál odvetný zápas, který pro chomutovské Němce dopadl ještě hůře. Kopisty nastřílely 11 branek, když dostaly pouze dvě. Tehdejší noviny k tomu píší:
„Učiněná lekce chomutovským divizionářům. Divizní tým SK Kopisty zahájil již fotbalovou sezónu minulou neděli v Chomutově, kde zvítězil nad DFK Komotau 8:0. Tento výsledek nebyl chomutovským Němcům nijak příjemný a tak sehráli tuto neděli v Kopistech odvetný zápas. Domácí mužstvo připravilo diviznímu DFK další těžkou porážku, a to v poměru 11:2. Takováto lekce od českého divizního klubu je snad postačující pro posouzení výkonnosti českého a německého divizního klubu.
Na jiném místě:
„Chomutovští Němci kouzla zbavení. – Slavné dny německého divizního mužstva DFK Komotau patří již minulosti. Průměrný výkon hráčů SK Kopisty postačil k docílení tak vysokého brankového rozdílu. Branky domácích dali Ledvinka 4, Sachet, Klein, a Milec po 2, Hlubocký 1.“
Národní tón češství se ozývá i z dalších referátů českých novin, i když zápasy nedopadly pro Kopisty nejlépe.
Z 28. Února 1936 čteme: „Nezasloužená porážka. Varnsdorf FK – SK Kopisty 4:3 (3:1). – Zápas, ačkoli skončil těsnou porážkou, možno nazvat skutečně úspěšným pro hosty. Domácí FK nastoupil v kompletní sestavě a v průběhu hry vyměnil dva vyčerpané hráče. SK Kopisty nastoupily v sestavě: Reš, Halda, Korecký, Butka, Šmídl, Buriánek, Hlubocký, Milec, Klein, Anderle, tedy bez Sacheta a Rydvala.
V prvém poločase měli domácí více ze hry a podařilo se jim upravit skóre na 3:1. Jinak dobrý německý rozhodčí v tomto poločase neuznal regulérní branku docílenou Milcem…“
Po podzimním kole bylo na jaře roku 1936 v divizi českého venkova toto pořadí : Pardubice, České Budějovice, (oba po 18 bodech), Dvůr Králové a Slávia Karlovy Vary (oba po 17 bodech), dále Kopisty a Explozia Semtín po 14 bodech, Hradec Králové 10, Polaban, Mladoboleslavský a Hořovice po 8, Rakovník 7, Petřín 5 bodů.
Tabulka po skončení ročníku 1935-1936
1. SK Hradec Králové 15 0 7 53:35 30
2. SK České Budějovice 13 3 6 73:41 29
3. Mladoboleslavský SK 11 6 5 39:27 28
4. Slávia Karlovy Vary 10 5 7 41:37 25
5. Polaban Nymburk 9 5 8 44:36 23
6. SK Petřín Plzeň 9 5 8 46:44 23
7. SK Pardubice 10 2 10 48:52 22
8. SK Rakovník 7 6 9 30:36 20
9. SK Dvůr Králové 8 3 11 56:57 19
10. SK Kopisty 8 3 11 40:49 19
11. AFK Pardubice 7 4 16 41:52 18
12. Sněhaři Domažlice 2 4 16 28:73 8
V rozdělené Divizi českého venkova
V dalším ročníku již hlasy, volající po rozdělení divize českého venkova, prosadily svou, a tak ročník 1936-1937 byl posledním jednotné divize. I v tomto ročníku si Kopisty vedly dobře, protože se umístily na pěkném 6. místě.
Tabulka po skončení ročníku 1936-1937
1. SK Pardubice 15 3 2 61:28 33
2. Explozia Semtín 12 4 4 70:37 28
3. České Budějovice 11 2 7 56:49 24
4. Slávia Karlovy Vary 9 6 5 38:37 24
5. Dvůr Králové 10 3 7 70:43 23
6. SK Kopisty 9 2 9 52:45 20
7. Hradec Králové 8 1 11 45:53 17
8. Polaban Nymburk 5 3 12 39:56 13
9. Petřín Plzeň 5 3 12 35:63 13
10. SK Hořovice 5 3 12 35:72 13
11. Mladoboleslavský SK 4 4 12 46:64 12
12. SK Rakovník vystoupil ze soutěže
Šestým týmem v tabulce poslední jednotné divize českého venkova vstoupil SK Kopisty do svého nejzdařilejšího ročníku. Nejprve pocítil velkou ztrátu, když zemřel jeho dlouholetý předseda a předseda Severozápadočeské župy Jiří Raděj. Ta se na jeho počest přejmenovala na Radějovu župu.Jeho nástupcem ve sportovním klubu se stal učitel Václav Pop. Členové výboru byli J.Bouček-pokladník, F.Maleček a V.Šnajdr-místopředsedové, dále K.Bárta, V.Bufka, B.Hamouz, J.Sítek, J.Venclíček, J.Vlasák, J.Pacina, F.Petrák, F.Vimr, J.Kouba, J.Reš a K.Kubát.
Divize českého venkova se rozdělila na Západočeskou divizi a Východočeskou divizi. V obou samostatných divizích hrálo po 10 mužstvech.
I.ročník samostatné Západočeské divize vyhrály Kopisty s 30 body před SK Českými Budějovicemi, které podzimní rozdíl 6 bodů snížily na jeden.
Tabulka po skončení ročníku 1937-1938
1. SK Kopisty 14 2 2 49:22 30
2. České Budějovice 13 3 2 67:18 29
3. SK Hořovice 9 2 7 42:38 20
4. SK Bílina 8 2 8 37:38 18
5. Hvězda Trnovany 7 2 9 34:45 16
6. Petřín Plzeň 7 2 9 33:48 16
7. Slávia Karlovy Vary 6 3 9 43:47 15
8. Stadión Č.Budějovice 6 1 11 32:47 13
9. Český lev Beroun 3 6 9 34:42 12
10. Doudlevce 4 3 11 33:59 11
Kopisty si v divizi českého venkova nevedly špatně. Tabulky hovořící o 6.místě a jednou o 10. jsou toho svědectvím dostatečným, ale vítězství a postup do boje o kvalifikaci do národní ligy bylo přece jenom překvapením, a v tom nejlepším slova smyslu senzací. Proto také Kopisty tenkrát více než kdy jindy se dostaly do povědomí lidí nejen na hraničářském severu, jak se tehdy s oblibou říkalo, ale v celé republice. Proto jsou také Kopistům a jejich hráčům věnovány obsáhlé zprávy v takových novinách, jakými tehdy bylo České slovo. Sportovní redaktoři novin větřili senzaci, a proto se Kopisty zaobírají. Titulky, jako „Vítězný postup SK Kopisty“ apod. se objevují po neděli téměř pravidelně. Například Večerní České slovo v úterý 19.dubna 1938 píše: „Ani SK Bílina nezastavila vítězný postup SK Kopisty.
Bílina Kopisty 1:4 (1:3). – Na zápas v Bílině se přišlo podívat 1000 diváků. Obě mužstva nastoupila na zápas v kompletních sestavách. SK Kopisty nezařadil získaného Kuliče ze SK Lázně Poděbrady. Dal přednost vlastnímu odchovanci Machovi. Na levém křídle startoval Buriánek. Zápas byl veden rychle a mnohdy i zbytečně tvrdě.
Ve druhém poločase vyloučil rozhodčí zraněného Milce, který se chtěl vrátit do hry. Vítězství SK Kopisty je dílem celku. Velký podíl na něm nese záloha Rydval, Šmídl, Butka. Branky za Kopisty dali Milec, Klein, Mach Buriánek.“
Týden předtím byly Kopisty poraženy Petřínem Plzeň 1:2 a tato porážka je kvalifikována jako „senzace v divizi českého venkova“.
„Vedoucí tým západní skupiny divize SK Kopisty, po vítězství v Trnovanech, nastoupil na svém hřišti k diviznímu utkání, ve kterém nebylo pochyb, že zvítězí. Soupeřem byl Petřín Plzeň. Domácí mužstvo nastoupilo jako velký favorit, který však nakonec odcházel ze hřiště v úloze poraženého. Kopisty tím již nemají tak velké naděje na postup do kvalifikačního turnaje. Budějovice jsou o bod za nimi. Kopisty by musely nyní zvítězit ve všech zápasech, což půjde asi velmi těžko.“
Dále se komentář zaobírá samotným zápasem: „Boj začal útoky domácích. Hosté byli úplně obklíčení a čekalo se jen na to, kdy padne branka. Mnoho vyložených příležitostí před brankou hostí však zůstalo nevyužitých. Potom Kopisty polevily a ke slovu se dostali hosté, kteří ve 20. minutě zaznamenali vedoucí branku. 10 minut poté se podařilo hostům vstřelit další branku. Ke konci poločasu nadiktoval rozhodčí Svoboda pokutový kop za nastřelenou ruku a Kulič dal jedinou branku Kopist. Ve II. poločase se Kopisty všemožně snažily vyrovnat, mocně útočily, ale obrana hostí byla bezvadná.“
Předposlední zápas divize českého venkova hrály Kopisty v Berouně. Hráli nerozhodně 1:1 (0:1). A protože Beroun neděli předtím hrál v Budějovicích, kde získal pouze 1 bod, byly Kopisty i po této remíze o 1 bod před Budějovicemi.
O zápase v Berouně se dozvídáme, že zápas byl rušný a obě mužstva bojovala s velkým zájmem. Berounu šlo o udržení se v divizi. Kopistům o 1. místo a turnaj o státní ligu. Nerozhodný výsledek je úspěchem Kopist, jehož mužstvo podalo skvělý výkon. Zvláště Damborák, který byl zraněn. Obrana byla také na výši. Záloha Rydval, Šmídl, Butka hrála spolehlivě. V útoku byl citelně postrádán zraněný Milec. Po prohraném prvním poločase nastoupilo mužstvo Kopist do druhé poloviny s cílem vyrovnat. Ve 25. minutě druhého poločasu nastoupil do útoku Rydval a Kulič na levou spojku. Na místo Rydvala zaskočil Rychter. Tato změna byla dobrým tahem a ve 40. minutě při shluku před brankou Berounských se podařilo Kleinovi vyrovnat.
Kopisty mistry divize
Kopisty i po posledním zápase západní skupiny divize českého venkova zůstaly na prvním místě o 1 bod před druhými Budějovicemi. Bylo tedy rozhodnuto, kdo bude bojovat o kvalifikační turnaj o ligu. Ve východní části divize zvítězily AFK Pardubice před Explozií Semtín. Nejprve jely Pardubice na sever do Kopist. Odjely zpět s balíkem 7 gólů, z nichž 5 dal náhradní brankář Václav Reš, proti jednomu vstřelenému do branky Kopist.
V neděli 29. května jely Kopisty do Pardubic, kde se s konečnou platností rozhodlo o mistru celé divize. Mistrem a reprezentantem kopané na českém venkově se staly SK Kopisty, které si titul poctivě vybojovaly, když ve druhém zápase jen těsně podlehly 2:1. Pardubice k zápasu vyslaly kompletní tým, Kopisty měly velkou „marodku“, a přesto Pardubice jen stěží zvítězily. Kopisty postrádaly Buriánka, Kuliče, Sachetu, Haldu. Nastoupily v sestavě: Damborák, Ungr, Ohnheiser, Butka, Šmídl, Rydval, Richtr, Klein, Milec, Mach II, V.Reš.
Začátek patřil výhradně hostům z Kopist, kteří stále útočili, a Mach byl autorem 1. branky. Domácí vyrovnali ve 40. minutě Pilátem. Ve druhém poločase byla hra vyrovnaná. Domácí dali druhou branku ve 36. minutě. Skvěle hráli Rydval a Damborák.
V turnaji o postup do ligy spolu bojovalo celkem 6 mužstev, z nichž postupovala pouze dvě. Tak se mezi sebou utkaly SK Libeň, Baťa Zlín, Bohemians Vršovice, SK Kopisty, Teplitzer FK a Kassai AC. V tomto pořadí také kvalifikace skončila, čímž se do ligy kopané dostaly SK Libeň a Baťa Zlín.
Kopisty tedy do státní ligy nepostoupily. Ale již dostat se do kvalifikačního turnaje o postup do této ligy bylo jejich velkým vítězstvím. Však si připomeňme, že Kopisty hrály stále bez trenéra, hráči byli ryzími amatéry oproti jiným klubům, které měly své mecenáše. Proto si ještě připomeňme atmosféru oněch bojů o postup.
V neděli 12.června hrály SK kopisty první zápas na svém hřišti s AC Kassai neboli Košicemi. Hned v úvodním zápase se uvedly velice dobře, protože vyhrály 2:1, po poločase, který skončil nerozhodně 1: . Tento první zápas byl v celém mosteckém kraji očekáván s napětím. Na nově upraveném hřišti v Kopistech přišlo přes 3000 diváků, což samo o sobě bylo obrovským úspěchem. A hned při tomto zápase se můžeme přesvědčit, jakými amatéry byli hráči Kopist, když na tak důležitý zápas nemohl přijít Halda, protože je zaměstnavatel neuvolnil z práce.
Zápas začal velmi rušně. Kopisty začaly útok hned z výkopu a již ve 4.minutě se podařilo zdolat soupeřovu branku Kleinem. Ve 22.minutě ale jeden z domácích obránců stočil po nedorozumění s brankářem prudkou ránu do vlastní sítě. Bylo vyrovnáno 1:1. Ve druhé polovině chtěly Košice strhnout zápas na svoji stranu, začaly faulovat, čímž si vzaly přízeň obecenstva, které je přijalo z počátku velice sympaticky. Kopisty se jejich náporu zbavily a již v 10.minutě se ujaly vedení ranou Sachera. Od té chvíle získávaly stále větší a větší převahu, ale dobrá hra Košic a smůla ve střelbě jim znemožňovala další úspěch. V týmu Kopist vynikli Damborák, který chytal velmi spolehlivě. Ungr měl špatného partnera v náhradníkovi Ohnheiserovi, který zavinil několik nebezpečných situací.
Další zápas hrály Kopisty s SK Baťa Zlín. Na tento zápas se těšilo daleko víc lidí, než na předešlý. Také kopistské hřiště zaplnil do té doby nevídaný počet diváků – 4 500. Všichni byli zvědaví na profesionály ze Zlína. Vědělo se o nich, že před kvalifikačními zápasy se celý týden připravovali, pod vedením trenéra, ve zvláštním táboře. České noviny se před zápasem netajily s tím, že všechny předpoklady pro vítězství mají moravští profesionálové, i když zjevně fandily malému hraničářskému klubu z Kopist. „Pro Kopisty, jehož mužstvo vůbec netrénuje a je ryze amatérské, bude Baťa soupeřem, který může zvítězit velkým brankovým rozdílem. Ale hráči z Kopist jsou prodchnuti vůlí docílit v boji s Baťou nejlepšího výsledku a dají do hry vše, aby čestným způsobem reprezentovali fotbal českého venkova.“
V neděli 19.června se hřiště v Kopistech zaplnilo čtyřmi a půl tisíci diváky (někteří pamětníci uvádějí 6000), kteří potleskem přivítali domácí i soupeře. Hráči Bati přijeli k zápasu o den dříve a spali v hotelu Praha. Před zápasem trénovali a na tréninky jezdili zvláštním autobusem. Když přijeli k zápasu, byli již v dresech, s ručníky kolem krku. Hráči Kopist se sjížděli na kolech nebo přicházeli pěšky. Přesto se stalo to, co snad nikdo neočekával. Baťa Zlín utrpěl porážku 1:0 v zápase, v němž si Kopisty vedly poctivě a zvítězily regulérně. Výborně chytal Damborák, který v Kopistech studoval průmyslovou školu a přijel těsně před zápasem z Prahy. V ničem si nezadal jak s obránci, tak s celým mužstvem a byl důstojným protivníkem týmu profesionálů, kteří se zdáli být přímo neporazitelní.
První poločas, který skončil nerozhodně, byl ve znamení náporu Bati, ale „pro samou kombinaci a technickou hru se přes dobrou obranu Kopist nedostali ke kloudné ráně na branku“.
Začátek druhého poločasu byl stejný jako v první půli. Kopistští se však hned dostali do tempa a ve 4.minutě unikl Sachet po křídle a jeho prudký přízemní míč před branku hostí srazil Buriánek do sítě. Jásot obecenstva neznal mezí. V 19.minutě se zdálo, že Milec docílí druhé branky, ale byl několik metrů před brankou sražen jedním z obránců. Hosté s přibývajícími minutami ztráceli klid. Téměř plných třicet minut útočili, ale byli to opět domácí, kteří několik minut před koncem dali téměř druhou branku. Po ukončení zápasu nadšené obecenstvo vyneslo vítěze z hřiště na ramenou.
Je samozřejmé, že hra Kopist a vítězství nad favoritem ze Zlína se stalo předmětem úvah a komentářů na dlouhou dobu. Večerní České slovo přineslo 23.června rozhovory s kopistskými hráči a funkcionáři.
Předseda klubu Pop: „Myslím, že málokdo dovede ocenit vítězství našeho mužstva. Je to jediná odměna obětavého mužstva a funkcionářů za mnohaletou práci.“
Kapitán Klein: „Hráli jsme všichni s nadšením a tím jsme zvítězili nad jedním z favoritů soutěže.“
Střední útočník Milec: „Mám radost, že my, amatéři, jsme porazili favorizované profesionály. Zvítězilo nadšení a obětavost hraničářů.“
Brankář Damborák: „U nás byla obrana bezvadná, takže se mi za ní dobře hrálo.“
Pravý záložník Butka: „Hrajeme bez tréninku, ale umíme hrát.“
Levé křídlo Buriánek: „Mám radost ze své vítězné branky. Zasloužili jsme vyhrát o dvě branky.“
Levá spojka Kulič: „Nejvíce si cením kamarádského ducha v našem mužstvu. Když si udržíme mužstvo pohromadě, doufám, že docílíme ještě dalších dobrých výsledků. Jsme ze severu a nedáme se.“
Další zápas v kvalifikaci hrály Kopisty na svém hřišti s teplickými Němci. Remizovali 3:3 a před dalším zápasem s favoritem číslo jedna SK Libeň byly na 2.místě. Ale přišly i slabší chvilky.
V neděli 3.července hrály s Libní a prohrály 0:3. Hrály dobře, měly dobrý nástup, ale nepodařilo se vstřelit branku, a když přece konečně padla, tak ji rozhodčí neuznal.
Již v pátek 8.července hrály Kopisty ve Vršovicích a prohrály 1:2 před 2 500 diváky. Kopisty začaly velkým náporem a zle soupeři zatápěly. Výsledek nenechal na sebe dlouho čekat. Již v 6.minutě zastavit Butka útok domácích, přesně přihrál do útoku, kde Klein hlavou usměrnil míč na volného Macha a ten skóroval 0:1. Domácí se vzchopili, založili několik útoků, ale marně. Teprve 23. a 29.minuta přinesla z celkem nevinných akcí dvě branky. Druhý poločas byl ve znamení náporu hostí a naprosté převahy. Hned ve druhé a poté hned v další minutě měly Kopisty jedinečnou příležitost, ale Buriánek i Sachet je promarnili. Rydval byl nejlepším mužem na hřišti. Ukázal vysokou třídu a byl mnohokrát oceněn potleskem. K němu se dobře drželi Šmídl i Butka.
Další neděli 17.července hrály Kopisty v Košicích. Prohrály 3:0 (3:0). Když jely z Košic, stavily se ve Slezské Ostravě, kde sehrály přátelský zápas, ve kterém vysoko prohrály 7:0 (4:0). V tomto zápase se ke konci zranil levá spojka Mach (zlomil si nohu).
Kopisty zajížděly k dalšímu zápasu do města bot – Zlína. Hráči věděli, že Baťovi profesionálové jim porážku v Kopistech jen tak neprominou a na svém hřišti, před svým publikem, se budou snažit ukázat, že prohra na severu Čech byla jenom nedopatření. Přesto nastoupili k zápasu s chutí. Ale dlouhé cestování nepohodlnými vlaky, těžký zápas v Košicích, Slezské Ostravě, zlomená noha Macha, to vše vykonalo své. Brzy po začátku se přihlásila únava. Od hráčů se odklonilo příslovečné štěstí a tak jedna smůla stíhala druhou a zápas skončil úplným debaklem. Kopisty prohrály 12:0. Domů hráči přijeli smutní a nyní museli svádět další boj, a možná ještě horší, než ten na hřišti. Dřívější příznivci se od klubu odklonili, začali s pomluvami. Vymýšlely se cifry, za které hráči Kopist zápas prodali. Hovořilo se o nových botách, oblečení, čepicích a 300 korunách pro každého hráče. Jak to tedy doopravdy bylo? Jeden z těch, kteří aktivně stáli v kopistské dresu na zeleném trávníku nejdéle, Václav Milec, říká :
„My jsme hráli fotbal proto, že nás to bavilo. Dělali jsme vše možné, abychom hráli dobrý fotbal a z dobrého umístění jsme měli větší radost než z čehokoli jiného. Prodat zápas – to bychom tenkrát nikdy neudělali! Prostě jsme na ně neměli. Byli lepší než my. A že jsme je tady porazili? Bylo to jednak štěstí, jednak jsme se chtěli vytáhnout před domácím publikem a nebyli jsme tak unavení tak jako tím cestováním před Zlínem.“
V neděli 31.července hrály Kopisty v Teplicích a opět prohrály 3:0. I tento zápas byl očekáván s velkým zájmem. Příznivci fotbalu čekali, jak dopadne tento zápas, a podle toho chtěli posuzovat, zda mohly nebo nemohly Kopisty ve Zlíně prohrát tak vysoko. V tomto zápase tedy nešlo již o body, ale o prestiž. Mužstvo teplických němců vyhrálo zcela přesvědčivě a tak průběh utkání rázem odstranil všechny domněnky o regulérnosti zlínského výsledku v očích nadřízených fotbalových orgánů. Mezi fandy ale domněnky nevyvrátilo nic.
Poslední zápas v kvalifikaci hrály Kopisty doma s AFK Bohemians a zvítězily 3:2 (2:2), když hned ve 3.minutě dal branku Buriánek. Ke konci prvního poločasu opět Buriánek zvýšil na 2:0. Potom přišli ke slovu dvakrát vršovičtí. Konečný výsledek upravil ve 35.minutě druhého poločasu V.Reš.
Kopisty tedy státní ligu nevybojovaly, v kvalifikaci se umístily na pěkném 4.místě, ale přesto je tento výsledek úspěchem, uvědomíme-li si, v jakých podmínkách hráči Kopist žili i z jaké základny mohli vybírat oproti jiným, mnohem větším městům.
Tento úspěch malého, tenkrát městečka Kopist vybojovali hráči Damborák, Ungr, Haldy, Rydval, Šmídl, Butka, Buriánek, Richtr, Milec, Klein, Sachet, V.Reš, Kv.Mach, V.Mach, Ohnheiser, Anderle, Schneider, Kulič, a můžeme jmenovat i Hlubockého, který sice do bojů o kvalifikaci nezasáhl, protože v roce 1938 již hrál za Viktorii Žižkov, za jehož přestup dostal oddíl Kopist 9 000 Kč. Tyto peníze se nerozplynuly bez efektu, protože za ně Kopisty vybudovaly na svém hřišti tribunu, kterou sice zničili fašisté po nástupu k moci, ale to je již jiná kapitola.
Černá kapitola
Rok 1938 byl tedy nejúspěšnějším rokem kopistské kopané, ale zároveň byl nejhorším rokem v dějinách našeho národa. Diktát čtyř mocností v Mnichově se neblaze podepsal i do dějin naší kopané. Slovenská kopaná si ustavila svůj vlastní svaz, který měl s Českým svazem ustavit Československou asociaci, ale hanebná zrada na Československu připravila další zklamání.
Sotva se přes zimu 1938-1939 připravila naše kopaná k zahájení jarního kola přizpůsobeného zmrzačené republice, přišel 15.březen s tzv. Protektorátem Čechy a Morava. Proto již v tomto ročníku není v Západočeské divizi klub SK Kopisty, ale pouze 7 klubů. Dva z Plzně, dva z Českých Budějovic, Berouna, Hořovic, Příbrami. Kopisty jako součást Sudet, se staly Velkoněmeckou říší, v níž byl jakýkoli projev češství zakázán. Němci nedovolili, aby sportovní dění shromažďovalo zde žijící Čechy, a proto již v roce 1939 zabrali plochu hřiště, z které se stalo pole. Z kabin a ostatních budov se stalo skladiště materiálu. V roce 1942 dopadlo na hřiště, kde se hrály slavné zápasy, jímž přihlíželo vždy několik tisíc diváků, několik bomb.
Díky rozhodnosti člena výboru Václava Pálka se na poslední chvíli podařilo zachránit cenné trofeje, poháry a ceny ze soutěží. Tento člen výboru je zakopal na zahradě svého domku, kde přečkaly až do osvobození v roce 1945, aby opět spatřily světlo světa a prostřednictvím fotografií se s nimi mohli seznámit i ostatní příznivci kopané.
Horší to bylo s inventářem sportovního klubu. Ten rozebrali Němci zrovna tak, jako zápisy ze schůzí a kroniky, které měl na starosti kronikář K.Bárta. Ale tak, jako mnoho jiných poctivých českých vlastenců, byl hned na počátku války v roce 1939 uvězněn a při jedné z domovních prohlídek byly objeveny i tyto materiály a zničeny.
Mnoho hráčů odešlo do vnitrozemí, kde hráli za jiné kluby. Například Šmídl a Halda za Respo Kutná Hora, Milec s Buriánkem za Český lev Beroun, Sachet za Kralupy n. Vlt. Přestupy kopistských hráčů ovlivnily pozitivně hru ve svých nových klubech, protože šlo o hráče dobrých kvalit. Například příchod Milce s Buriánkem velmi ovlivnil hru českého lva, protože hned v následujícím ročníku divize, která sice přechodně zahrnovala jen sedm klubů, si berounští vydobyli s 13 body a skórem 36:30 3.místo za Viktorií Plzeň a SK České Budějovice.
Hráči sami se jen těžko loučili se svým pohraničím, se svým klubem, známými kamarády. Takto vzpomínal jeden z těch, kteří museli odejít, Václav Milec:
„Samozřejmě, že se nám odtud nechtělo. Nabídky jsme sice měli, mohli jsme si vybrat, ale zkoušeli jsme vše možné, jestli přece jenom nebudeme moci zůstat doma. Několik zápasů jsme spolu s Kleinem a Butkou hráli za FK Komotau, tzv. Sudetskou ligu. Ne že by se nám tam nelíbilo, ostatně já do dneška německy neumím a tenkrát jsem také neuměl, ale přeci jenom jsme byli doma. Jenomže mužstvo začalo vyhrávat. Nejdříve s DSK Brüx jsme hráli nerozhodně 2:2, potom jsme porazili FK Karlsbad 2:1 a v Chomutově, s druhým klubem Němců, jsme také vyhráli, a to se poraženým nelíbilo. Podali protest, že za Němce hrají Češi. Dostali jsme ultimátum: pokud chceme hrát, musíme se prohlásit za Němce. To už bylo na nás přeci jenom mnoho. Vzpomínám si na to jako dnes. Dne 27.října 1940 jsem se na dlouhých pět let s naším severem rozloučil a vrátil se hned po osvobození. A nebyl jsem sám. Vrátili jsme se všichni a hned jsme začali budovat. Bylo nám sice o pět let víc, ale zato jsme budovali nové hřiště rychleji a s větším elánem. Snad abychom ta léta nějak dohonili.“
Sportovní dění v Sudetech v letech 1939-1945 tedy odumřelo. Ale ne docela. Na kipě za Kopisty upravilo několik sportovců tělem i duší plac a tam hrálo kopanou jako za starých dob. Na tuto jedinou zábavu chodilo stále více a více lidí, nejen místních, ale i těch, kteří byli nasazeni na práci v Hydriawerku (dnešní areál Chemopetrolu). Kopaná se hrála i na táborech, tzv. lágrech. Pověstný tím byl i přes zákazy Němců lágr č.33. Iniciátory této truc-kopané byli: K.Klein, R.Suttner, hráči J.Jiřicha, Josef Král, O.Helt, M.Petrovič, K.Dlouhý, A.Kotrbatý, Květoslav, Karel a Václav Machovi, K.Šotola, L.Ohnheiser, J.Boháč, Jar.Král, E.Brůša, J.Schneider, Fr.Butka, V.Reš. A kopaná se hrála se vším, co k ní patřilo. Někteří věrní svému sportu, kteří pracovali v litvínovských textilkách, s velkým rizikem sehnali přízi a vynesli ji ze závodů a ženy doma upletly dresy. Ochozy nového hřiště se zaplňovaly, ale i to Němci zanedlouho zakázali.
Léta radostného budování
Přišel rok 1945 a s ním kvetoucí máj. Naše zem si po mnoha letech opět jednou svobodně vydechla. Skončila válka a všechno se pomalu opět začalo vracet do svých starých kolejí. Do Kopist se ihned po osvobození vracejí ti, kteří museli uprchnout před nacismem do vnitrozemí, kde přece jenom běsnění Němců nebylo tak znát jako tady na severu. Ustavující schůze klubu se konala dne 9.června 1945 a po ní nastoupily do práce mozolnaté ruce obětavých členů klubu, fotbalistů tělem i duší, i funkcionářů. Po řádění Němců zbylo místo hřiště jen pole. Bombardování Hydriawerku se zapsalo krátery i do plochy hřiště a kabin. S elánem se do obnovování pustili Frant.Petrák, Alois Boháček, Josef Kouba, Josef Sítek, Václav Mentlík, Jaroslav Šlégr, Jaroslav Pazdera. Vesměs horníci nebo pracovníci na obnovování chemických závodů. V rámci celostátní akce „30 miliónů hodin reoublice“ odpracovali mnoho stovek hodin na úpravě hřiště. V prvních poválečných letech ani neznali dovolenou; tolik jim záleželo na znovuvybudování svého stánku, kterému propadli tělem i duší. Přesto první rok hráli na hřišti v Mostě. Samozřejmě, že ne zadarmo. Za zápas platili nejprve 500 korun, později 700 korun. A byli zařazeni do divize českého venkova jako před válkou. S nimi i ostatní kluby, které v divizi hrály před válkou, jako SK Bílina, SK Hvězda Trnovany, SK Slávia Karlovy Vary.
Kádr prvního poválečného mužstva tvořili zkušení předváleční hráči, kteří ještě vzpomínali na dobu před sedmi lety, kdy hráli v kvalifikaci o postup do státní ligy, jako V.Reš, Halda, Šmídl, Milec, Klein, Butka, Buriánek, všichni tři bratři Machové, Kánov a Helt. Ale hlásili se již i noví, kteří do Kopist přestupovali z jiných oddílů. Mezi nimi Junek, Hlaváček, Rozekranc, Charvát, Rozkovec, Staněk a přicházeli i další.
První utkání se hrálo v Mostě na bývalém hřišti DSK Brüx a SK Kopisty vyhrály nad SK České Budějovice 5:2. První utkání na nově upraveném hřišti v Kopistech bylo přátelské utkání mezi SK Kopisty a jedenáctkou SNB Most. Kopisty vyhráli 1:4, když za SNB hráli i odchovanci Kopist O.Helt, J.Šlégr, V.Andrle, J.Král, Fr.Halík, J.Imr, J.Tatíček. Na tento zápas přišlo asi 1000 diváků a kopistští hráči tak poprvé svými kopačkami dusali ještě neslehlo škváru v kráterech po bombách na svém, již svobodném hřišti.
První mistrovský zápas divize na svém hřišti sehráli s SK Rokycany a zvítězili 6:2. A ke slovu se už začali hlásit mladí. Proto v roce 1946 sehráli ti „starší“, kteří hráli před válkou, s těmi mladými exhibiční utkání, v němž „staří“ vyhráli 4:2. Za bývalou jedenáctku hráli: Šlégr, Milec, K.Mach, Šmídl, Rydval, Ungr, Klein, Buriánek, Sachet, Halda, Butka, Helt. Za mladé hráli: Junek, Charvát, Placatka, Květ.Mach, Grob, Kánov, Rozekranc, Pulkrábek, Čížek, V.Mach, Staněk.
První podzimní kolo po osvobození se Kopisty usadily uprostřed tabulky divize českého venkova. Po slabším začátku, v kterém hrály bez zraněného středního záložníka Rozekrance a vzápětí i Čížka, Hlaváčka a Macha a kde ztratily 4 body, se situace obrátila k lepšímu. V přátelském utkání s SK Louny nastřílely 11 branek a pět vyhraných mistrovských zápasů za sebou zastavila až plzeňská Olympia. Kopisty tak v polovině soutěže získaly 13 bodů a skóre 28:36. O branky se rozdělili Bělohlávek 9, Junek 8, Bartoň 3, Hlaváček 2, Mach, Placatka a Pulkrábek po jedné. Ještě lépe si vedl dorost pod vedením mladšího Haldy. Mistrovskou soutěž podzimu prošel bez porážky a jenom o 1 bod se umístil za SK Most. Dorost získal 8 bodů a poměr branek 19:7.
Ke slovu přichází i další sport, jako hokej, ve kterém si dorost Kopist vedl opravdu znamenitě. Nebyl poražen a své soupeře doslova deklasoval výsledky, jako ČSM Růžodol 21:1, SK Souš 25:0, SK Dolní Jiřetín 9:1, SK Stalinovy závody 11:2. Celkem vyhrál poměrem 66:4.
V jarním kole si kopistští fotbalisté vedli ještě lépe než na podzim. Ze 16 mužstev divize skončili celkově na 7.místě s 24 body. Z 25 zápasů 9krát vyhráli, 6krát odešli poraženi a 10krát remizovali. Z některých výsledků můžeme uvést: SK Kopisty – Český lev Beroun 2:0 (0:0) – branky dávali Pulkrábek a Charvát, SK Kopisty – Strakonice 2:1 (2:1) – branky Pulkrábek a Hlaváček.
I když oddíl neměl žádné dotace a na svoji činnost si „vydělával“ jenom vybíráním vstupného na zápasech a členskými příspěvky, přesto věnuje v roce 1945 1185,- Kč mateřské škole v Kopistech pro nejmenší a 112 knih do městské knihovny. Dále pokračuje vlastními silami výstavba stadiónu, na které se všichni zavázali odpracovat každý 50 brigádnických hodin. A tak se mohou před skončením jarního kola pochlubit zařízenými šatnami, v kterých je elektrické osvětlení a fungující sprchy. Dodělávaly se stupňovité ochozy a tribuna. Sportovní klub také zakoupil rozhlasové vybavení.
I po sportovní stránce se rozvíjí další činnosti slibně. Navazují se kontakty s druhými okolními fotbalovými mužstvy, jako SK Čepirohy, s nimiž záložní jedenáctka vyhrála 8:1, vojenskou jedenáctkou Chomutova, v němž vyhrály Kopisty 2:7, vybranou XI. Brigádníků DHD, kde opět Kopisty triumfovaly 0:15 (0:7). Na své slavné dny vzpomněli i „starší páni“. Sehráli utkání proti starým pánům Dolu Herkules s výsledkem 9:3 (5:1).
Kopisty si vedly dobře i v přátelských utkáních s divizionáři ze středních Čech. Na zájezdě ne sever bylo jedno z nejlepších fotbalových mužstev středočeské divize – SK Kročehlavy. Na Mostecku sehrály dvě utkání. S SK Mostem vyhrály 4:0, ale v druhém zápase s Kopisty prohrály 7:2 (6:2). Do Kopist se také hlásili další noví hráči, Jako Bártů ze SK Loučeň, Matějovský z Liboce, Vostárek z Mostu, Pátek z Libušína, Brůš z Cítolib, Buriánek z Oseka, Anděl z Hostouně, Kuliha z SK Bílina, Peclinovský z Benešova.
Ročník 1946/47 zastihl kopistské opět v dobré formě. Hrají již pod vedením trenéra Štrunce. Z výsledků: Beroun-Kopisty 4:2 (2:1), kopisty-SK České Budějovice 3:3. Remíza je výrazným úspěchem, protože Budějovice si vedly v divizi českého venkova nepřetržitě jako největší favorit. Branky Bělohlávek, Bartoň a Placatka.
Kopisty-Vodňany 3:1 (2:0) – branky Bělohlávek 2 a Junek, Kopisty-Strakonice 4:2 – branky Junek 2, Bělohlávek a Bartoň, Kopisty-Bílina 4:2 (2:1). Na zápas dvou starých divizních rivalů se přijelo do Kopist podívat přes 4000 diváků. Branky dávali Junek 2, Bělohlávek a Bartoň. Olympia Plzeň-Kopisty 3:0 (1:0), Kopisty Hořovice 4:3 (1:1) – branky Bělohlávek 2, Junek a Hlaváček.
Po podzimním kole se Kopisty umístily na 8.místě se 13 body a zimní přestávky využili někteří hráči k zápasům na ledě. V hokejovém mužstvu hráli V.Reš, Bufka, Sedlák, Jiřicha, Lajer, Pečený, Petrovič, Kotrbatý, Dlouhý, Neumann, Švestka, Bartl, Venclíček. Bez porážky vyhráli svůj okrsek a zařadili se do 1.A třídy. Porazili Čechii Horní Litvínov 6:3 na jejím hřišti a SK Most na svém hřišti 2:0. Čechie Horní Litvínov se ale zatím probojovala do divize, a proto se s napětím očekával odvetný zápas. V něm ale i tentokrát zvítězily Kopisty 5:7 brankami Bartla 2, Kotrbatého, Jiřichy, Kánova, Kleina a Švestky.
Dorost vedený Haldou byl nejlepším hokejovým týmem na severu. Poráží ČSK Ervěnice 13:2, SK Most 14:3, ČSK Chomutov 11:1, SK Čechii Horní Litvínov 19:2 a v odvetě 18:1, Stalinovy závody 20:0, Podmokly Děčín 24:0, SČM Růžodol 21:1, SK Souš 25:0, SK Dolní Jiřetín 9:1. Celkem nastříleli svým soupeřům 185 branek oproti 15 obdrženým. V družstvu hráli: Trnka, Krupička, Svěrek, Marek, Klein, Šůcha, Franc, Mareček, Škrábal, Hána, Balín. Nejlepším střelcem byl M.Klein, který sám nastřílel 83 branek.
Divizní fotbalové mužstvo se také začíná zajímat o jiné sporty. V zimě v době fotbalových prázdnin se začal, v sále místního Sokola, hrát basketbal který na Mostecku dlouho nemohl zapustit kořeny. Byl hrán ve třech klubech: Sokol Most, Uhlomost a Kopisty.
Do jarní sezóny roku 1947 šly Kopisty s mnoha starostmi. První a největší bylo zranění a operace jediného brankáře, a proto jistou úlevu přinesl přestup Kánova, který startoval za Čechii Horní Litvínov, zpět do svého oddílu. Z ABC Braník přestoupil také Truhlář a domů se vrátil Buriánek.
K prvnímu zápasu jara roku 1947 zajížděly Kopisty do Berouna, s kterým na podzim prohrály 4:2. Nyní se zlepšily a remizovaly 2:2 (1:2).
Výsledky dalších zápasů: IVO Žebrák-Kopisty 1:6, Kopisty-SK České Budějovice 0:5, Slávia Plzeň-Kopisty 3:4, Kopisty-Strakonice 3:0, SK Kopisty-Olympia Plzeň 2:0, Bílina-Kopisty 5:2, Hořovice-Kopisty 6:0, Kopisty-Meteor České Budějovice 2:0, Kopisty-Sušice 6:1. Kopisty se v ročníku 1946/47 umístily na velmi pěkném 6.místě s 26 body a skórem 57:48.
V sobotu 2.srpna 1947 se uskutečnil na hřišti v Kopistech zápas mezinárodní odborové kopané mezi mužstvem ČSR a SV Sparta Curych. Na tomto utkání byl přítomen tehdejší předseda ÚRO ČSR Antonín Zápotocký. O den později mělo hřiště v Kopistech další přitažlivý zápas, a to zápas Sparty Praha proti kombinovanému mužstvu Kopist a Mostu. Na zápas se přišlo podívat 9000 diváků a Pražané vyhráli vysoko 2:15. Za severočeské mužstva hráli: Ždánský, Burger(Hrabák), Kolář, Staněk, Kořínek, Palán(Vostárek), Bělohlávek, Ungr, Junek, Vacek(Koller), Polda.
Po letních prázdninách se opět rozjela Západočeská divizní kopaná, v které se v začátku Kopistům nedařilo. Byly společně s druhým divizním klubem Bílinou na konci tabulky. Jaro ale přineslo zvrat a zatímco Bílině již nebylo pomoci, Kopisty se z 9.místa dobrou hrou probojovaly až na konečné místo šesté. V zimní přestávce, ve které nebyl led a hráči se tedy nemohli přeorientovat na lední hokej, byl uspořádán první ročník Radějova putovního poháru. Tento zimní turnaj pořádal SK Kopisty a zúčastnila se ho čtyři mužstva Mostecka: SK Most, SK Souš, Čechie Horní Litvínov a Kopisty. V tomto pořadí, i když to bylo překvapením, také pohár skončil.
Do jarního kola 1948 nastoupil klub již s novým vedením. Předseda J.Boušek odstoupil a na jeho místo byl zvolen dlouholetý hráč Jaroslav Šlégr. Za své velké zásluhy o sportovní klub byl J.Boušek jmenován čestným předsedou klubu. Místopředsedové klubu byli Havlíček, Kyncl, Mliec, sekretářem J.Reš. Do Kopist přestoupil nejlepší hráč Louky Alois Hlinka, z Břevnova přišel Matějovský, z Hvězdy Trnovany Machovský a z Černčic se zpět vrátil Karel Klein a Kopisty chytily druhý dech. Nejprve ještě prohrály v Rakovníku 5:1, ale již v dalším zápase porážejí na svém hřišti Bílinu vysoko 7:5 (5:1) – branky Junek a Klein po 3 a Hlinka 1. Český lev Beroun prohrává 3:2 (1:0) – branky Klein 2 a Pátek. Sušice v Kopistech gól nevstřelily, ale Kopisty také ne, takže další zápas skončil nerozhodně. Další zápas Kopisty vyhrály s SK Nýřany 7:0 (3:0), s Teplicemi 2:1. Kopisty porážejí i dalšího čekatele na mistrovský titul ZK Škodovy závody Plzeň (bývalou Olympii) vysoko 7:1 (4:1) a tím pomáhají Teplicím k postupu do národní ligy. Vlivem reorganizace soutěže se Kopisty dostávají také do ligy, ale do zemské.
V Zemské lize
V Zemské lize hrají Hořovice, Kohinoor České Budějovice, Rakovník, SK Plzeň, Sparta Kladno, druhý českobudějovický klub, Nusle, Břevnov, Admira VIII, Dynamo Praha.
Zemská liga trvala pouze jednu sezónu a hrála se jednokolově. Kopisty zahájily na svém hřišti se Spartou Kladno. Úvodní utkání se jim nevydařilo, protože prohrály 1:3, ale svůj díl na tom měl (a lze říct že rozhodující) kladenský! Rozhodčí Karas.Kopisty se ujaly vedení ve 35.minutě brankou Bubníka po přihrávce Bělohlávka. Po této brance Kopisty ještě více převzaly iniciativu, ale po přestávce Kladenští vyrovnali, když střelec gólu si nejprve rukou přidržel míč. Další hrubé chyby rozhodčího, z nichž padly branky, domácí znechutily. Vzdali nerovný boj. Proto v tomto prvém zápase Zemské ligy porazil Kopisty rozhodčí, a to dokonce bez boje. Další zápas prohrávají Kopisty na hřišti SK Nusle 4:0.
Z dalších výsledků: Kopisty- Meteor České Budějovice 2:1 – branky Krupička a Zvoníček. Po třech odehraných kolech odešel nový trenér Češpiva do Budějovic. Kopisty-Admira VIII 2:1 – branky Bukovský a Staněk. V dalším zápase nečekaně zvítězily na Břevnovem 6:0 – branky Krupička a Maštalko po 2, Bukovský a Svěrek po jedné. Kopisty hrály v sestavě: Peclinovský, Hlaváček, Bubník, Mach, Jíša, Vostárek, Krupička, Svěrek, Bukovský, Richter a Maštalko.
Kopisty-SK Hořovice 2:0 – branky Bukovský 2. Slaný-Kopisty 4:2, Kopisty Viktoria Žižkov 2:3 (0:1), Plzeň-Kopisty 0:0, Rakovník-Kopisty 0:2, SK České Budějovice-Kopisty 4:0.
Kopisty se tak v zemské lize umístily na 6.místě.
V zimním kole Radějova poháru, který v II.ročníku pořádal minulý vítěz SK Most, se Kopistům opět nevedlo. Prohrály v Lomu1:2, v Mostě 0:4, porazily Čechii Litvínov 4:0. Z pěti mužstev skončily na 3.místě. Pohár opět vyhrál Most před Lomem, Kopisty, Litvínovem a Souší.
Mnozí si v zimě roku 1948-1949 opět vsadili na led a mužstvo Kopist si nevedlo špatně. Během krátké sezóny porážejí Sokol Jirkov 14:2, Kadaň 9:5, Radonice 6:4, Duchcov 10:1, Dolní Jiřetín 10:4, Stalinovy závody 8:7, Bílinu 11:9, Ervěnice 19:6, a Most 16:4. Tím s přehledem vyhrály II.třídu a postoupily do třídy prvé.
Konečná tabulka Zemské ligy
- Viktorie Žižkov 9 0 2 30:19 18
- SK České Budějovice 7 2 2 41:16 16
- Nusle 7 2 2 47:19 16
- SK Plzeň 7 1 3 45:18 15
- Sparta Kladno 5 1 5 36:31 11
- SK Kopisty 5 1 5 19:20 11
- Rakovník 4 2 5 22:23 10
- Slaný 5 0 6 29:32 10
- Břevnov 4 1 6 19:32 9
- Meteor Č.Budějovice 3 1 7 22:41 7
- Admira VIII 1 4 6 13:37 6
- Hořovice 1 1 9 10:45 3
Kopisty nezapomínají ani na politické a společenské akce. Tak například v akci „30 miliónů hodin republice“ odpracovali hráči a funkcionáři 3125 hodin, věnovali 2500,- Kč na podporu stávkujícím horníkům ve Francii a odevzdali na MNV v Kopistech4880,- Kč na podporu sociálně slabým.
Přitom se také plně věnují mladým fotbalistům. Nejenže je vedou starší a zkušení hráči ke kopané a předávají jim své znalosti, ale působí také na jejich mravní stránku. Během roku pro ně uspořádali několik zájezdů. Ve své soutěži si dorostenci vedli také příkladně, o čemž svědčí poměr branek za rok – 186:38. Z výsledků jsou nejzajímavější vítězství nad Souší 26:0, Hvězdou Hrob 14:0, Spartou Záluží 16:0, Uhlomostem 10:0, mistrem župy Ústí n.Lab. 10:0.
V mistrovské soutěži
V roce 1949 se Zemská liga přejmenovala na mistrovskou soutěž a Kopisty spolu s Mostem byly zařazeny do soutěže A. Spolu s nimi hrály mistrovskou soutěž Milovice, Viktorie Žižkov, České Budějovice, Slávia Karlovy Vary, ZSD Plzeň, Rakovník, SONP Kladno, Železničář Slaný, Meteor České Budějovice, Alba Hořovice, Jawa Nusle A, Břevnov.
První zápas sehrály Kopisty v Hořovicích s Albou a zvítězily 2:3 (1:1) – branky dávali Kalina, Bukovský a Bubník.
Výsledky dalších zápasů :
Kopisty-Sokol Slaný 1:3, Plzeň-Kopisty 2:1 (rozhodující branka padla z pokutového kopu), Kopisty-Břevnov 3:0 (branky dávali Bukovský, Klein a Bubník), Kopisty-České Budějovice 6:2, JČE České Budějovice-Kopisty 1:2 (branky Klein a Bubník). Tímto vítězstvím se Kopisty usadily po 6.kole na špici tabulky. V dalším zápase proti sobě nastoupila mužstva, která vždy byla mezi sebou velkým rivalem – totiž Most a Kopisty. Na zápas do Mostu se přišlo podívat 12 000 diváků a vidělo dobrou hru, po které se obě mužstva rozloučila remízou. Bylo to poprvé po 14 letech, kdy tato mužstva hrála proti sobě mistrovsky. Z dalších výsledků: Rakovník-Kopisty 1:6, Kopisty-Jawa Nusle 4:2, Milovice-Kopisty 5:1, Kopisty-Karlovy Vary 2:6. Po první polovině tedy skončily Kopisty na 5.místě s 15 body a skórem 34:29.
Hráči ale nezapomínali na další zkrášlování svého sportovního stánku. Tak v tomto jarním období postavili členové svépomocně další tribunu, na které odpracovali každý nejméně 10 hodin.
V druhé polovině mistrovské soutěže A se Kopistům, již tak nevedlo jako na začátku a tak se ke konci ročníku ocitají až na 11.místě ze 14 startujících. Přitom sestupují čtyři mužstva. Před posledním zápasem je o dvou sestupujících – Břevnovu a Albě Hořovice – již rozhodnuto. O dalších dvou sestupujících se budou hrát zápasy. Bude to buď Meteor České Budějovice, SONP Kladno, nebo Hnědodoly Kopisty.
Kopisty hrály poslední zápas s Milovicemi. Na zápas, který skončil nerozhodně 2:2 (0:1), se přišlo podívat 7000 diváků a sportovní rivalové z Mostu přišli dokonce s hudbou. Jenomže ještě záleželo, zda JČE České Budějovice vyhrají nad dalším českobudějovickým klubem Meteorem. Všeobecně se soudilo, že JČE zápas pustí a tím se Meteor dostane o bod před Kopisty. Ale JČE porazil svého odvěkého domácího soupeře 6:2. Kopisty se tedy zachránily na 10.místě. K záchraně se mohly pochlubit ještě dalším úspěchem, a to, že byly prohlášeny jako nejslušnější mužstvo v mistrovské soutěži A. V celém ročníku nebyl z Kopist potrestán ani jeden hráč. Ze všech125 zápasů nebyl žádný hráč z Kopist vyloučen.
V krajském přeboru
Rok 1950 byl posledním rokem pro mistrovskou soutěž, v níž Kopisty hrály s kluby z celých západních i jižních Čech. V tomto ročníku si vedly opravdu znamenitě, když po polovině soutěže, v níž bylo pouze 12 oddílů, se umístily na druhém místě za Uhlomostem a v celém ročníku skončily jako čtvrté. Ale nastala opět reorganizace. Mistrovská soutěž se zrušila a místo ní se ustavily krajské přebory. V krajském přeboru Ústeckého kraje hrály Armaturka Ústí, Uhlomost, Kovostroj Děčín, Stalinovy závody, Somet Trnovany, CHM Litoměřice, Kopisty, Hrdlovka, Roudnice a Duchcov.
Do roku 1951 vstupoval klub v Kopistech s novým vedením. Předsedou byl zvolen R.Suttner, místopředsedy Zralík a Pazdera, sekretářem J.Reš, pokladníkem Žádník. Změnila se i funkce trenéra. Po V.Milcovi začal mužstvo trénovat J.Šmídl. Druhé mužstvo trénoval K.Klein, žactvo Kvapil.
Do roku 1954 se soutěže kopané krajského přeboru hrály pouze jednokolově. Od roku 1954 se soutěže opět začaly hrát dvoukolově, avšak stále jaro-podzim. Soutěže ročníku 1954 začaly 28.března a Kopisty hrály prvé utkání v Děčíně, kde prohrály vysoko 7:2 (5:0). V brance byl Peclinovský, obrana Babulenko, Gottfried, záloha Kořínek, Dittrich, Vostárek, útok Rössl, Bukovský, Krupička, Jíša, M.Klein. Dvě branky dávali Bukovský a Babulenko. Poslední mistrovské utkání sehrály Kopisty, které se nyní již jmenovaly Baník Kopisty, v Mostě s Baníkem Most a remizovaly 1:1, když druhou branku Kopist, zcela regulérní, rozhodčí z nepochopitelných důvodů neuznal.
První čtyři oddíly z tohoto ročníku postupovaly do nově utvořené divize. Soutěž skončila v tomto pořadí:
- Baník Most, 2. Spartak Ústí, 3. Baník Děčín, 4. Baník Kopisty, 5. Slavoj Roudnice, 6. Baník Duchcov,
7. Baník Chomutov, 8. Slavoj Žatec, 9. Jiskra Stalinovy závody, 10. Spartak Trnovany, 11. Spartak Děčín, 12. SA Litoměřice.
Opět v divizi
V roce 1955 hrál tedy Baník Kopisty v divizi spolu s dalšími mužstvy krajů Ústí, Liberec a Praha. První kolo bylo zahájeno 13.března a Kopisty hrály v Doksech. Hned v prvním zápase nové divize vyhrály 1:3. Poslední utkání tohoto ročníku hrály dne 13.listopadu v Mostě s Baníkem a také zvítězily 2:5. V těchto posledních utkáních se jednalo o sestup Mostu nebo Stavomontáží Praha.
Tabulka ročníku 1955
- Motorlet 33
- Ústí 33
- Děčín 25
- Kopisty 25
- Jablonec 25
- Karlín 24
- Doksy 23
- Masna Praha 21
- Baník Most 19
- Stavomontáže 18
- Hrádek 13
- Semily 9
Ročník 1956 zahájily Kopisty opět vítězstvím nad Slavojem Liberec A 3:0 (2:0). Vítězství je o to cennější, že Liberec sestoupil z II.ligy. Proti Mostu se ale v tomto ročníku Kopistům nevedlo. Prohrály oba zápasy, jak v Mostě 2:0, tak v Kopistech 1:0. Kopisty skončily s 19 body na 9.místě.
V roce 1957 se Kopisty umístily na 6.místě. Zajímavostí je sehrání několika přátelských utkání, například s vybranou jedenáctkou okresu Most. Kopisty zvítězily 2:7. Dále s účastníkem II.ligy Spartakem Plzeň prohrály 5:4, s dalším účastníkem II.ligy Bohemians Praha 0:1, s Baníkem Ostrava 1:3, ale s účastníkem I.ligy a tehdejším mistrem ČSSR Duklou Praha zvítězily 2:3 (0:3). Kopisty hrály v sestavě: Hokynář - Krupička, Zikán - Mach, Valdhauser, Jelínek(Macal) – V.Pihrt, Rössl, Bukovský, Zilcher, M.Pihrt. Branky za Kopisty dával Bukovský 2 a Pihrt 1. Za Duklu střílel Vacenovský a M.Dvořák. V následujícím roce byla Dukla pozvána na velký turnaj do USA, kde hrála FC Barcelona, anglický Everton, Hajduk Split a další oddíly. Dukla tento turnaj suverénním způsobem vyhrála.
Na závěr roku bylo sehráno další přátelské utkání mezi Baníkem Kopisty a Českým lvem Beroun, s kterým naše mužstvo také vyhrálo 1:2.
Další ročník se již hrál opět starým způsobem podzim – jaro 1957/58. Kopisty si vedou dobře, protože s Baníkem Děčín bojují o první místo v tabulce. O vítězství nakonec nejvíce rozhodlo utkání právě mezi Baníkem Kopisty a Baníkem Děčín, v kterém Kopisty prohrály 1:0. Baník Děčín se tak dostal do II.ligy a Kopisty zůstaly na 3.místě v celkové tabulce soutěže. Na podzim odešel jeden z nejlepších hráčů, útočník Rössl, do Spartaku Ústí, který si vybojoval I.ligu. V mužstvu ale začíná působit nová mladá vlna, hráči, kteří přešli do mužstva z dorostu. Mezi nimi Lavička, Kohout, Valta, Klein, Pressl.
Ročník 1958/59 přinesl triumf pro mnohaletého rivala kopistských – Baníku Most. Vítězstvím v divizní soutěži si vybojoval postup do II.ligy. Pořadí jednotlivých oddílů: Baník Most, Jiskra Jablonec, Chemička Ústí, Baník Chomutov, Slavoj Žižkov, Aritma Dejvice, Nuselský Praha, SZ Litvínov, Slovan Varnsdorf, 10. Baník Kopisty, SZ Česká Lípa, Jiskra Semily a sestupovaly Baník Rudná a Sl.Liberec B.
Ročník 1959/60 zahajují Kopisty vítězstvím nad Kladnem B 3:0 (1:0) – branky Prošek, Nešvera, Ledvinka. Z dalších mistrovských výsledků: Kopisty-Chomutov 0:2, Česká Lípa-Kopisty 3:1, Kopisty-Doksy 2:1, Radotín-Kopisty 3:1, Kopisty-Žižkov 1:0, Kopisty-Kobylisy 0:1, Semily-Kopisty 2:0, Kopisty-Litoměřice 3:0, Dejvice-Kopisty 5:0, Kopisty-Litvínov 6:0, Varnsdorf-Kopisty 1:2, Kopisty-Chemička Ústí 0:0. Po podzimním kole jsou Kopisty na 8.místě s 13 body a skórem 17:20.
Z výsledků jarního kola: Kopisty-Kladno B 2:0, Chomutov- Kopisty 1:1, Kopisty-Česká Lípa 2:0, Doksy- Kopisty 2:0, Kopisty-Radotín 1:0, Žižkov- Kopisty 1:0, Kopisty-Kobylisy 1:1, Litoměřice- Kopisty 2:3, Kopisty-Aritma 3:2, Litvínov- Kopisty 3:1, Kopisty-Varnsdorf 3:2, Ústí- Kopisty 1:0, Kopisty-Semily 0:0.
Kopisty po tomto ročníku skončily na 6.místě s 28 body a skórem 36:35. Do listiny nejlepších střelců Baníku se zapsal Kohout s 18 brankami, před Bukovským s 8 brankami a Mudrochem se 6 brankami.
Ročník 1960/61 se vyznačoval opět další reorganizací fotbalových soutěží. Hrálo se krajově. Liberecký kraj byl sloučen s krajem Ústí v Severočeský kraj. Do této krajské soutěže patřily: Baník Kopisty, Baník Hrdlovka, Baník Chomutov, Slovan Jirkov, Chemička Ústí, Jiskra Jablonec, Dynamo Doksy, Slavoj Litoměřice, Slovan Varnsdorf, Loko Česká Lípa, Spartak Česká Kamenice.
Kopisty začaly krajskou soutěž remízou s Litoměřicemi 0:0. Výsledky dalších zápasů: Česká Lípa- Kopisty 1:0, Kopisty-Varnsdorf 3:2, Česká Kamenice- Kopisty 3:4, Kopisty-Jirkov 0:0, Hrdlovka- Kopisty 0:2, Kopisty-Doksy 3:0, Stalinovy závody- Kopisty 0:0, Kopisty-Chemička Ústí 1:1, Jablonec- Kopisty 2:1, Chomutov- Kopisty 2:1.
Závěrečné zápasy jarního kola zahájily Kopisty na nově vybudovaném stadiónu v Kopistech. Staré hřiště muselo ustoupit vlivem důlní činnosti, takže oddíl si musel vybudovat hřiště nové. Jeho plocha byla sice zatravněná, ale špatnou trávou, která vydržela pouhé dva roky. Nebyla vůbec postavena tribuna, oplocení bylo proti dřívějšímu zděnému nyní jen drátěné, které se muselo za čtyři roky předělávat. Na novém hřišti byly postaveny pouze kabiny a umývárny.
V ročníku 1961/62 hraje v krajském přeboru opět Baník Most, který sestoupil z II.ligy. V podzimním kole s ním Kopisty na svém hřišti prohrávají 1:4 a umísťují se v horní polovině tabulky. Jarní zápasy začaly dne 1.dubna. Úvodní zápas mužstvo sice s Českou Lípou prohrává , ale v posledním zápase poráží Baník Most na novém stadiónu v Mostě 2:1. Toto utkání mělo i své dramatické chvilky. Po příjezdu do Mostu kopistští zjistily, že celá výstroj hráčů zůstala v Kopistech. Mostečtí hráči v tom viděli úmysl kopistských spokojit se s kontumační prohrou. Avšak v povolené čekací době nakonec mužstvo nastoupilo a po velmi dobré hře zvítězilo 2:1. Kopisty hrály v sestavě: Peclinovský – Vilímek, Zikán – Andrle, Mach, Bařtipán – Z.Klein, Lerch, Krupička, Kára, Mudroch. Branky dávali Mudroch a Klein. Kopisty se v tomto ročníku umístily na velmi pěkném 5.místě. Krajský přebor vyhrál Baník Most.
V ročníku 1962/63 se Kopisty umísťují na 9.místě ze 14 mužstev, působících v krajském přeboru, a hned další ročník 1963/64 je zastihl ve slabé kondici, protože poprvé z krajského přeboru sestupují do 1.A třídy. Z celého ročníku vítězí pouze v šesti zápasech : s Frýdlantem 2:1, s Libercem 2:1, Duklou Žatec 3:1, Lomem 2:0, Dynamem Doksy 4:1, Frýdlantem 6:1. Kopisty končí na 13.místě se 17 body a velice pasivním skóre 27:70.
Se střídavými úspěchy
V I.A třídě hrál Baník Kopisty pouze jeden rok. Vyhrál s přehledem a náskokem 3 bodů před druhými Teplicemi B podzimní kolo a 1.místo si udržel až do konce.
Ročník 1965/66 opět zastihl Baník v krajském přeboru. První mistrovské utkání se hrálo ve Varnsdorfu a skončilo remízou 1:1. V jarním kole hráli hráči Kopist poprvé utkání v zahraničí. Hráli dvě utkání v NDR – se Stahl Olbernhau remizovali 3:3 a v druhém utkání s Motorem Szchopau prohrály 5:3. V ročníku se Kopisty umístily na 6.místě.
V ročníku 1967/68 hraje mužstvo opět se střídavými úspěchy a ročník končí na 8.místě ze 14 mužstev přeboru.
V dalším ročníku 1968/69, po vcelku dobrém podzimu, se na jaře lepí na naše mužstvo smůla a prohrává jeden zápas za druhým. Z některých výsledků si můžeme připomenout: Kopisty-Duchcov 0:1, Kopisty-Varnsdorf 0:1, Hrdlovka- Kopisty 1:0. Česká Lípa- Kopisty 1:0. Po tomto černém kole Kopisty spolu s Rumburkem sestupují z krajské soutěže opět do I.A třídy a zase jenom na jeden rok, protože se mezi oddíly Baník Most B, Baník Lom, Baník Ledvice, Baník Hrob, Baník Holešice, VTŽ Chomutov, D.Chomutov, Sokol Postoloprty, Tatran Kadaň, Lučan Žatec, Tatran Podbořany, Spartak Klášterec a JZD Strupčice opět vybojovaly postup do krajského přeboru. Ale když smůla, tak smůla. V krajském přeboru je Baník Kopisty zase jenom jeden rok. I přesto, že krajský přebor ročníku 1970/71 je rozšířen na 16 mužstev, Kopisty se s pouhými 14 body a pasivním skóre 22:74 umísťují na samém konci tabulky a tentokrát již s konečnou platností sestupují do I.A třídy.
V ročníku 1971/72 jsou kopistským jako soupeři tyto oddíly: Baník Meziboří, Loko Louny, Lučan Žatec, Spartak Klášterec, Jirkov B, Baník Osek, JZD Strupčice, Podbořany, Sokol Černčice, Sokol Postoloprty, Baník Lom. Kopisty skončily v soutěži na 3.místě.
V dalším ročníku 1973/74 bojují až do samého závěru soutěže o první místo a tím postup s Lokomotivou Louny. Nakonec o postupujícím rozhodlo vzájemné utkání, v němž Lokomotiva vyhrála 1:2 a Kopisty s druhým místem opět zůstaly v I.A třídě. Tuto soutěž si Kopisty/ udržely až do ročníku 1975/76.
V roce 1972 převzali otěže kopistského klubu noví vedoucí činitelé. Převzali oddíl v té nejnepříznivější době, protože se již začala projevovat likvidace obce. Likvidací, vedle ostatního společenského dění, utrpěla činnost i klubová. Mnozí občané se již začali stěhovat do jiných míst, je znát úbytek mladých hráčů. Přesto vedení aktivně pracuje a udržuje činnost klubu stále na vysoké sportovní, ale i společenské úrovni. Předsedou klubu se stal M.Opatrný, dále jsou ve výboru/ Kouba, Staněk, Peclinovský, Krupička, Balín, Kraus, později k nim přichází Andrle, Zd.Klein a Suttner.
Od dalšího ročníku 1976/77 hrály Kopisty nejnižší soutěž od roku 1945, a to I.B třídu. I zde mají krůček k vybojování ztracených pozic. Dlouho bojovaly s Baníkem Souš o 1.místo. Po vzájemném souboji se do čela tabulky dostal vítězstvím 4:1 Baník Souš a ten již do konce ročníku si místo udržel a postoupil do I.A třídy. Baník Kopisty si I.A třídu vybojoval v roce následujícím.
Ročník 1978/79 zahajují Kopisty vítězstvím nad Baníkem Souš 1:0 a jejich soupeři jsou Loko Bílina, Baník Košťany, Slovan Duchcov, Baník Lom, VČSA Jirkov, Baník Meziboří, Baník Souš, Tatran Podbořany, Sokol Postoloprty, Chmelařství Žatec, Baník Vejprty, Sokol Chlumčany, Baník Ledvice.
Porevoluční období
Ročník 1997-1998 hrálo mužstvo Kopist I.A třídu ve které se jim moc nevedlo , ale tuto soutěž nakonec zachránily. V podzimní části hrály utkání s těmito výsledky: SK Kopisty- Čechie Louny 1:0(1:0), SK Kopisty -Meziboří 0:0, Sokol Košťany- SK Kopisty 6:0 (2:0), SK Kopisty-Hvězda Trnovany 1:2 (1:1), Proboštov- SK Kopisty 6:1 (5:0), SK Kopisty- FK N.R.C. Všebořice 3:3 (2:1), TJ Střekov- SK Kopisty 5:0 (5:0), SK Kopisty-Sokol Brozany 0:1 (0:0), SK Větrník Černovice- SK Kopisty 2:2 (0:1), SK Kopisty-TJ Vaňov 1:3 (1:2), FK Postoloprty 3:1 (2:0), SK Kopisty-FK Velké Březno 0:5 (0:1), AFK Žatec- SK Kopisty 2:1 (0:1), SK Kopisty-TJ Svádov Olšinky 1:1 (1:1), Baník Souš- SK Kopisty 2:0 (1:0). Po tomto podzimu se naše mužstvo umístilo na posledním 16.místě se sedmi body a skórem 12:41. Jarní část byla o něco lepší když zápasy proběhly v tomto pořadí : SFK Meziboří- SK Kopisty 5:1 (4:1), SK Kopisty-Sokol Košťany 3:1 (2:0), Hvězda Trnovany- SK Kopisty 0:0, SK Kopisty-TJ Proboštov 0:0, FK N.R.C. Všebořice- SK Kopisty 3:0 (2:0), SK Kopisty-TJ Střekov 2:1 (0:0), Sokol Brozany- SK Kopisty 0:1 (0:1), SK Kopisty-SK Větrník Černovice 1:0 (1:0), TJ Vaňov- SK Kopisty 0:3 (0:0), SK Kopisty-Postoloprty 4:1 (2:0), FK Jiskra Velké Březno- SK Kopisty 3:0 (2:0), SK Kopisty-AFK Žatec 2:0 (0:0), TJ Svádov Olšinky- SK Kopisty 0:2 (0:1), SK Kopisty-Baník Souš 2:0 (0:0), SK Čechie Louny- SK Kopisty 2:1 (1:1). Těmito výsledky se naše mužstvo zachránilo s bilancí deseti vítězství, šesti remíz a čtrnácti porážek a celkovým skóre 34:57. Nejlepším střelcem týmu byl mladý osmnáctiletý Jiří Lovíšek ml.
Jedna z nejhorších sezón byl ročník 1998-1999 kdy naše mužstvo podávalo velmi špatné výkony a jejíž zakončením byl sestup do I.B třídy. Podzimní výsledky již napověděly něco o špatné sezóně: SK Kopisty-Sokol Údlice 1:2 (O:2), SK Kopisty-SFK Meziboří 2:2 (1:2), Sokol Košťany- SK Kopisty 3:1 (2:0), SK Kopisty-SK Viktoria Ledvice 0:4 (0:2), Lovochemie Lovosice- SK Kopisty 1:2 (1:1), SK EV AR Trmice- SK Kopisty 1:1 (1:1), SK Kopisty-SK Havran Kryry 0:4 (0:3), SK Kopisty-SK Sokol Brozany 2:2 (1:2), AFK Žatec- SK Kopisty 2:1 (0:0), SK Kopisty-TJ Vaňov 1:1 (0:0), FK Postoloprty- SK Kopisty 3:1 (1:0), SK Kopisty-FK Klášterec n.O. 0:2 (0:2), Hvězda Trnovany- SK Kopisty 1:0 (0:0), SK Kopisty-FK Schöller Křešice 3:1 (2:1), Baník Souš- SK Kopisty 4:0 (1:0). Po tomto podzimu byl náš tým až na patnáctém předposledním místě s bilancí pouhých dvou vítězství, čtyř remíz a devíti porážek se skórem 15:33. Ani v jarní části se nám moc nevedlo. Výsledkem špatné hry bylo jedenáct zápasů bez vstřelené branky : Sokol Údlice- SK Kopisty 3:0 (2:0), SFK Meziboří- SK Kopisty 0:0, SK Kopisty-Sokol Košťany 0:1 (0:0), SK Viktoria Ledvice- SK Kopisty 1:1 (1:0), SK Kopisty-Lovosice 0:1 (0:0), SK Havran Kryry- SK Kopisty 1:0 (1:0), SK Kopisty-Trmice 0:2 (0:1), SK Sokol Brozany- SK Kopisty 2:0 (0:0), SK Kopisty-AFK Žatec 0:9 (0:6), TJ Vaňov- SK Kopisty 5:0 (2:0), SK Kopisty-FK Postoloprty 0:3 (0:0)), Klášterec n.O.- SK Kopisty 5:1 (3:0), SK Kopisty-Trnovany 0:2 (0:0), Křešice- SK Kopisty 3:1 (1:1), SK Kopisty-Baník Souš 3:7 (1:2). Z celkovým počtem pouhých 12 bodů a skórem 21:78 mužstvo sestoupilo do I.B třídy. Nelepším střelcem byl opět Jiří Lovíšek s pouhými čtyřmi góly.
Sezónu 1999-2000 začal tým pod novým trenérem Petrem Spilkou. Spilka vlil do žil hráčů nový elán. Mužstvo dostalo novou chuť i do tréninků a projevilo se to i na účasti. S novými soupeři hrál tým s těmito výsledky: SK Kopisty-FC Sedčice 2:1 (0:1), SK Kopisty-Sokol Havraň 1:2 (1:0), Sokol Domoušice- SK Kopisty 4:2 (1:1), SK Kopisty-TJ Oldřichov 1:3 (0:1), Sokol Otvice- SK Kopisty 1:0 (0:0), SK Kopisty-SIAD TP Braňany 2:0 (1:0), Sokol Horní Jiřetín- SK Kopisty 4:2 (1:2), SK Kopisty-AFK LoKo Chomutov 5:1 (2:1), SK Kopisty Větrník Černovice 1:1 (1:0), SK Kopisty-Tatran ZKZ Podbořany 3:1 (2:0), SK Letovisko Perštejn- SK Kopisty 1:0 (0:0), SK Kopisty-Sparta Radonice 4:1 (2:0), FK Slovan Jirkov- SK Kopisty 1:0 (0:0), FC Sedčice- SK Kopisty 1:1 (0:0). Po podzimní části bylo mužstvo na devátém místě. Jarní část byla v soutěži velmi vyrovnaná a tomu odpovídaly i výsledky: SK Kopisty-Sokol Otvice 3:0 (3:0), TJ Oldřichov- SK Kopisty 2:3 (0:1), SIAD TP Braňany- SK Kopisty 6:0 (1:0), SK Kopisty-Sokol Horní Jiřetín 4:4 (1:2), AFK LoKo Chomutov- SK Kopisty 3:2 (0:0), SK Kopisty-SK Větrník Černovice 2:6 (1:3), Tatran ZKZ Podbořany- SK Kopisty 0:5 (0:1), SK Kopisty-SK Letovisko Perštejn 0:0, Sparta Radonice- SK Kopisty 3:4 (1:2), SK Kopisty-FK Slovan Jirkov 7:1 (2:0), Sokol Havraň- SK Kopisty 1:0 (0:0), SK Kopisty -Sokol Domoušice 1:1 (1:1). Konečné páté místo bylo optimálním umístěním týmu do kterého se hlavně zapojili odchovanci oddílu a bylo to znát i na herním kombinačním projevu, což se projevilo i na diváckém zájmu o kopistskou kopanou. Bilance sezóny je deset vítězství, pět remíz a jedenáct porážek s celkovým počtem 35 bodů a skórem 55:49. Zlepšil se i nejlepší střelec Jiří Lovíšek, který vsítil 16 branek.
Sezóna 2000-2001 byla sezónou dvou rozdílných poločasů. Po první části byl tým sice na pěkném čtvrtém místě, ale zbytečně ztratil body v některých zápasech, což se projevilo na konci sezóny. Podzimní výsledky: SK Kopisty-Sokol Domoušice 1:0 (0:0), SK Kopisty-Baník Hamr 2:3 (2:3), TJ Oldřichov- SK Kopisty 1:1 (0:0), SK Kopisty-VČSA Ervěnice 4:0 (2:0), Sokol Tuchořice- SK Kopisty 0:1 (0:0), SK Kopisty-Sokol Bečov 3:2 (2:0), FK IZOS Libočany- SK Kopisty 3:2 (1:0), SK Kopisty-Sparta Radonice 2:1 (2:0), AFK LoKo Chomutov- SK Kopisty 2:2 (1:0), SK Kopisty-ZKZ Podbořany 2:0 (0:0), FK Slovan Jirkov- SK Kopisty 2:0 (1:0), SK Kopisty-Letovisko Perštejn 6:1 (3:0), Sokol Horní Jiřetín- SK Kopisty 1:3 (1:1), Sokol Domoušice- SK Kopisty 5:1 (4:1).
Po náročné zimní přípravě, do které byl včleněn i zimní turnaj na Souši, které naše mužstvo s přehledem vyhrálo, vlétl tým do jarní části s vynikajícími výsledky: VČSA Ervěnice- SK Kopisty 0:2 (0:2), SK Kopisty-Sokol Tuchořice 4:1 (2:0), Sokol Bečov- SK Kopisty 1:2 (0:2), SK Kopisty-IZOS Libočany 1:0 (0:0), Sparta Radonice- SK Kopisty 1:3 (1:2), SK Kopisty-AFK LoKo Chomutov 3:1 (1:0), Tatran ZKZ Podbořany- SK Kopisty 1:6 (0:4), SK Kopisty-Slovan Jirkov 2:0 (2:0), Letovisko Perštejn- SK Kopisty 1:3 (0:1), SK Kopisty-Sokol Horní Jiřetín 2:0 (0:0), TJ Baník Hamr- SK Kopisty 1:4 (1:1), SK Kopisty-TJ Oldřichov 0:3 (0:0). Celé jaro projely Kopisty jako nůž máslem, vyjma poslední utkání s Oldřichovem. Toto poslední prohrané utkání zapříčinilo, že se náš tým nevrátil mezi mužstva do I.A třídy. Stačilo mít o jedno vítězství v sezóně víc a mohli se naši hráči radovat s postupu.
Přehled umístění v minulých sezonách - muži A
ročník třída umístění
2004/2005 B 1.
2005/2006 A 14.
2006/2007 B 1.
2007/2008 A 7.
2008/2009 A 8.
2009/2010 A 12.
2010/2011 A 14.
2011/2012 B 4.
2012/2013 B 9.
2013/2014 B 9.
2014/2015 B 4.
2015/2016 B 1.
Přehledné dějiny Kopistského klubuRok
1934 Kopisty vítězí v I. třídě župy a postupují do divize českého venkova. Na zájezdu v ČSR Dynamo Moskva. Jeden zápas hraje v Kopistech proti neregistrovaným hráčům, protože fotbalový svaz zakázal registrovaným hráčům s Dynamem hrát. Dynamo vyhrává 1:10. Na zápas přišlo 5000 diváků.S Kopisty hraje ligová Sparta Praha. Kopisty prohrávají 4:2. 1938 Kopisty vítězí v divizi českého venkova a hrají kvalifikaci o státní ligu.
Na kipě za lágrem se staví provizorní hřiště a hraje fotbal, který ale Němci zakazují.
3.srpna zápas se Spartou Praha. Přítomen předseda ÚRO ČSR Antonín Zápotocký.
1953 Kopistští přicházejí z vojenské základní služby, do Kopist přicházejí posily a mužstvo hraje o postup do II.ligy.
1961 Otevření nového stadiónu u výtopny.
1964 Postup do krajského přeboru.
1978 Postup do I.A třídy.
1999 Sestup do I.B třídy. 2003 Postup do I.A třídy 2004 Sestup do I.B třídy |
Vytvořeno službou WebSnadno.cz | Nahlásit protiprávní obsah! | Mapa stránek |